Tachlovický trojúhelník

Tachlovický trojúhelník je tradiční závod historických vozidel, jehož pořadatelem je spolek Veteran Car Club Tachlovice v AČR. Tento spolek vznikl roku 1960 v rámci Automotoklubu Tachlovice. Jeho zakladatelem byl místní rodák mistr sportu Jan Horák, spolu s dalšími nadšenci motorismu.

Tachlovický trojúhelník se od r. 1976, kdy se uskutečnil jeho 1. ročník, stal tradiční a proslavenou soutěží motocyklových a automobilových veteránů. Tato motoristická akce, zařazená v celostátním kalendáři motoristických podniků, pořádaná každoročně druhý den po mezinárodní soutěži historických vozidel Zbraslav – Jíloviště, je populární, všeobecně známou a mezi soutěžícími jezdci velmi oblíbenou a obsazovanou. Mohou se jí zúčastnit motocykly o obsahu do 250 ccm a nad 250 ccm, automobily do 1100 ccm a nad 1100 ccm vyrobené do r. 1970, rarity mohou být i mladší.

Trať dlouhá 5 km vede z Tachlovic přes okraje sousedních obcí Nučice a Dobříč. Jezdecké umění a výkonost strojů prověří bohatá rozmanitost tratě, kde se střídá prudké stoupání s jízdou v delší táhlé rovině zakončené klesáním v ostřejších zatáčkách. Každé vozidlo jede tuto trať dvakrát po jednom kole.

Posláním „Tachlovického trojúhelníku“ je seznámit širokou veřejnost, zejména mládež, s výrobní tradicí, umem a vynalézavostí našich předků, probuzení zájmu o historii motorismu a zvyšování kulturních a technických znalostí. Pořádání atraktivních sportovních podniků je činností cílevědomou, plodnou a oceněnou.

Mistr sportu na silničních a plochodrážních motocyklech Jan Horák, dlouholetý ředitel „Tachlovického trojúhelníku“, stál u organizování prvních 26 ročníků. Po jeho úmrtí v roce 2003 pokračují v jeho díle jeho následovníci sdružení ve VCC Tachlovice v AČR. Soutěž Tachlovický trojúhelník je na počest Jana Horáka každoročně odstartována u jeho pomníku, který mu nechala postavit na Jakubské návsi jeho rodná obec.